Přijímáme online platby

Loga kreditních karet


Chronická mykóza (candida)

Normální výskyt nebo mykóza 

Candida albicans (kvasinka) se normálně vyskytuje v našich střevech – z 10 – 15 %. Žije v rovnováze s ostatními střevními bakteriemi. K infekci a zánětům dochází, když se Candida přemnoží – dochází k tzv. kandidóze, mykóze, kvasinkové infekci. Kandida se může rozšiřovat do různých částí těla – neobjevuje se jen ve střevech a v pochvě. V tomto článku se blíže zaměříme na chronickou poševní kandidózu.

Chronická mykóza (kandidóza, kvasinková infekce)

moldy-1190919-640x480Při chronické mykóze (nebo na doléčení akutní) je potřeba se zaměřit na příčinu vzniku a vyléčit ji úplně. Není to jednoduché se candidy zbavit, proto doporučuji tyto rady a přírodní prostředky dodržovat intenzivně a zároveň dát tomu čas – nejlépe 0,5 roční – roční kůru a být trpělivý. Jde vlastně o plísňové onemocnění, které se díky slabému imunitnímu systému šíří do celého těla a prorůstá střevní stěnou.  Léčba příčiny: K rozvoji kandidózy nedojde jen tak, většinou je to několik faktorů najednou – slabý imunitní systém, překyselení organismu, hormonální problémy, špatná skladba stravy.

1) Posílení imunity

V prvním kroku se zaměřte na posílení imunitního systému, toto je zásadní a zaměřte se na to vždy, i když si myslíte, že imunitu máte v pořádku! Denně přijdeme do styku s množstvím druhů bakterií a různých patogenních organismů, od toho máme imunitní systém, který je umí držet na uzdě. 

  • rakytnik na vyškuDoplňte ve velkém množství vitamín C, ten je zásadní pro imunitní systém a často chybí. Důležitá je také forma vitamínu C – zde máme výborné zkušenosti s rakytníkem
  • Dále doporučuji doplnit látky tzv. superpotravinami – nejlépe se na toto hodí u kandidózy Chlorella – která je takovým přírodním multivitaminem a zároveň je výrobným protiplísňovým prostředkem
  • Dodání nedostatkových vitamínů a minerálů - tělo potřebuje velké množství látek, při velkém nedostatku je dobré si udělat kůru s kvalitním mulitivitamínem a mulitminerálem. Máme dobré zkušenosti s multivitamín na obecně nedostatkové látky (Firma jej sice nazvala jako mulitivitamín pro vegetariány, ale tyto látky chybí v celé díky nekvalitní stravě a vyčerpaným půdám. Zdravá vegetariánská a veganská strava má naopak lepší skladbu a množství látek, než běžná strava. K těmto dezinformacím došlo u nekvalitně provedených studií, kde nebyla kontrolní skupina - tedy srovnání s běžně se stravující populací.) Doporučuji využívat 2 – 3 lahvičky po sobě. 1 – 2x ročně.

2) Střevní mikroflóra a protiplísňové přírodní prostředky

Dále je potřeba při kandidóze ji dát pořádně zabrat! Při přemnožení kandidy totiž dochází k tomu, že svými metabolity si nastavuje ideální prostředí ve vašem těle – metabolity vám překyselí organismus a také oslabí imunitní systém.

  • coconut-1327503-640x480Jako protiplísňový prostředek se nám osvědčil čaj Mykotin, dávkování u tohoto čaje je polévková lžíce na hrníček, takže doporučujeme alespoň 6 ks balení na protiplísňovou kůru
  • Protiplisňově působí prebiotika (pozor, ne probiotika, prebiotika jsou účinnější). Výborná je Chlorella. Působí prebioticky, tzn. že ve střevech nakrmí „hodné“ bakterie a škodlivým se v takovém to prostředí nedaří. Studie ukazují že při užívání chlorelly se množí střevní mikroflóra až 4x rychleji.
  • Výborné protiplísňové účinky vykazuje kvalitní kokosový olej, nám se osvědčil tento bio kokosový olej.

3) Překyselení organismu, úprava PH v těle

PH v těle vám výborně upraví pití vody s citrónem každé ráno, také dostatečný pitný režim (cca 3 l u 70 kg člověka). Zásadité pH nastaví také strava bez sladkostí. Co se týče živočišných produktů (masa, mléka, vajec), správné pH vám nastaví strava, která neobsahuje buď žádné živočišné produkty, nebo jich obsahuje málo (jako prevence chorob se doporučuje maso maximálně 1x týdně), důležitý je dostatek čerstvé zeleniny! Dalším výborným prostředkem na přirozenou úpravu pH je chlorella a mladý ječmen, osvědčily se nám jak krátkodobě tak dlouhodobě zařadit do stravy.

sweet-years-2-1324653-640x480Přisná protiplísňová dieta – dodržujte 0,5 roku – 1 rok – nejdůležitější pravidla jsou: vynechat (úplně bez výjimek) všechny sladkosti s přidaným cukrem, pití a džusy. Výrazně omezte pečivo, hlavně sladší (např. toustové chleby, kaiserky). Zařadit do stravy dostatek zeleniny (min. 0,5 kg denně). Ovoce můžete konzumovat, doporučujeme ale ráno a dopoledne. Ovocná snídaně díky vlivu na PH se projevila lepšími výsledky, než snídaně z pečiva. Dodržovat vyšší pitný režim: U člověka kolem 70 Kg alespoň 3 l denně, přes léto více. Alespoň 0,5 litru vody mějte s troškou citrónu.

Úprava stravy po vyléčení: Dlouhodobá úprava stravování: po přísné protiplísňové dietě: stále nekonzumujte sladkosti s přidaným cukrem a džusy z obchodu, pokud chcete, můžete si dopřát 1x týdně sladkost s přidaným cukrem. Pečivo omezte na několikrát týdně, nejezte jej 2x denně. Zařaďte dostatek čerstvé zeleniny a ovoce – min. 0,5 kg denně (zeleniny více než ovoce).

Individuální úprava stravy - vypozorujte, po kterých potravinách máte průjem nebo řidší stolici. Které vám způsobují zhoršení stavu. Kandidózu může provokovat střevní alergie nebo intolerance.

4) Úprava hormonálního sytému u žen

  • Výborný je tento čaj: stejný díl kontryhelu, řebříčku, měsíčku, kopřivy. 1 čajovou lžičku směsi přelít 250 ml vroucí vody, denně vypít 3 šálky

Můj tip

menšíZde pod článkem jsme pro vás připravili produkty, s kterými máme zkušenosti v naší poradně s chronickou mykózou.

Mgr. Pavla Široká, výživová poradkyně, autorka webu