Přijímáme online platby

Loga kreditních karet


Jak doplnit vitamin B12, zdroje, nedostatek

Kolem vitamínu B12 koluje mnoho mýtů, popíšeme vám zde ty  nejčastější z nich a doporučíme jak si vitamín B12 dodat!

b12 vstřebávání1. Mýtus: zdroje vitaminu B12

Často najdete článcích nebo knihách informace o tom, že vitamin B12 najdete např. v dosatečné míře v chlorelle, spirulině atd. Dokonce to výrobci uvádí v popisu výrobků. Není to pravda,v těchto produktech se nachází převážně analogy vitaminu B12, které blokují vstřebávájní vitamínu B12. Výrobci B12 často uvádí na obalu, protože nepoužívají podrobný test výrobku, který by odhalil, že se nejedná o pravou formu vitaminu B12.

2. Mýtus: Veganství není přirozené, protože neobsahuje vitamín B12

Vitamin B12 neprodukují ani rostliny ani živočichové, produkují jej bakterie. Pokud by tedy člověk žil přirozeným způsobem, získával by B12 kontaminací jakýkoliv potravin a vody bakteriemi, zbytky výkalů, půdy. Žijeme ale bohužel v civilizované době a bakteriální kontaminace už není to co bývala. Nedotává se nám jí tolik, kolik naše tělo potřebuje.  

Argumentem lidí, kteří se setkají s lidmi, kteří jí veganskou stravu, roslinné stravě je to, že bychom měli jíst živočišné produkty. Ale zvířata vitamin B12 neprodukují, produktují je bakterie. Tedy je běžnou praxí, že ve velkochovech dostávají vitamin B12 a další látky jako suplementy do potravy (namíchaná směs vitamínů a minerálů se míchá do jejich potravy). Ve skutečnosti lidé konzumující živočišné produkty stejně jako vegani konzumují doplňky vitaminu B12, jen né přímo ale přes doplňky podávané zvířatům. 

3. Mytus: Vitamin B12 nemusím suplementovat

Vědci se schodují na tom, že vitamin B12 je nutné suplementovat u veganské stravy (52 % veganů má  nedostatek B12), u vegetariánů je také zvýšené riziko (7 % má nedostatek) a u lidí běžně se stravujících je zde také riziko. Nedostatek vitamínu 12 ale není vůbec vyjímečný ani v běžné populaci, velmi častý nedosatek B12 bývá v pozdějším věku (nad 50 let)

Jaké jsou tedy zdroje vitaminu B12, jak jej dodat?  

1) Jíst potraviny obohacené vitamínem B12.

V Evropě je velice málo potravin, které jsou obohaceny o vitamin B12. Je to možné, ale je to náročné - počítat si každý den, zda jsem snědl dostatek produktů s B12. Pokud žijete v USA je možné si tímto způsobem zajistit snadněji.

2) B12 Injekční formou

Injekční formou je potřeba aplikovat vitamín B12 každý měsíc. Je potřeba nechat si napsat předpis od lékaře. 

3) Užívat potravinové doplňky s vitamínem B12.

Vědci se shodují na tom, že vitamin B12 je jediná látka, která se nenachází v dnešní čistě roslinnné stravě (např. veganské, raw, fruktariánské stravě) a je potřeba jej dodávat potravinovými doplňky (suplementy).

Zde je video o studich, které dokazují, že B12 v populaci  - u veganů, vegetariánů a běžně se stravujích: 

Jak si vybrat ten správný vitamín B12

Na trhu existuje mnoho potravinových doplňku vitaminu B12, ale i zde je potřeba si vybírat. Určit správně jak dávkování tak častost užívání. Osobně doporučuji formou kapek, nebo tablety, které je potřeba chvilku podržet pod jazykem, aby se lépe vstřebaly tzv. pasivní difuzí.