Přijímáme online platby

Loga kreditních karet


Kokosový olej a jeho působení na plísně, bakterie, viry a imunitu

Kokosový olej – jak pomáhá v boji proti kvasinkám a plísním?


coconut-1327503-640x480Jestli už jste doma měli dobře zpracovaný a kvalitní kokosový olej (já doporučuji v Bio kvalitě), jistě vás potěší, že nejen dobře chutná a dá se použít na mnoho způsobů, ale také má pozitivní účinky na vaši imunitu!
Kokosový olej obsahuje z většiny (cca 90 %) nasycené tuky. 80 % tvoří nasycené tuky středně dlouhého řetězce, jejichž obrovskou výhodou je, že se dostávají přímo do jater. To je výborné především pro lidi, kteří nechtějí ztloustnout – nedochází k ukládání do zásoby. Odborníci řadí nerafinovaný kokosový olej mezi nejzdravější oleje. Podle nejnovějších studií podporuje obranyschopnost a působí protizánětlivě. Zajímavostí je, že nasycené tuky v rostlinné podobě nejsou škodlivé, zato v živočišné podobě ano.

Bakterie a kvasinky nemají proti mastným kyselinám v kokosovém olej šanci. Mastné kyseliny v kokosovém oleji totiž narušuje ochranný lipidový obal. Působí tak nejen proti bakteriím, ale také virům a plísním!

Jak působí konkrétní mastné kyseliny na patogeny, jak nám pomáhají na imunitu?

moldy-1190919-640x4801) Kyselina laurová (C-12) – v kokosovém oleji přibližně 50 %

Z nasycených mastných kyselin má nejsilnější antivirový účinek. V těle přetvoří na monolaurín, jež právě působí protivirově, protiplísňově a antibakteriálně. Narušuje ochranný lipidový obal virů. Monolaurín byl 5000 x účinnější v zastavení patogenu Listeria monocytogenes ve srovnání s etanolem (etanol se používá jako vnější dezinfekce).

2) Kyselina kaprylová (C-8) – kokosový olej jí obsahuje přibližně 7 %

Tak jako kyselina laurová se kyselina kaprylová přetváří na účinný monokaprín. U monokaprinu byl zjištěn také účinek na proti HIV, herpes simplex, chlamydyím a cytomegalovirus,
Zdroj: Oh & Marshall, Int. J. Food. Microb, 1993

3) Kyselina kaprová (C-10) – v kokosovém oleji přibližně 6 %

Podle studií monoglycerid kyseliny kaprové nejrychleji a nejúčinněji zabíjela testované kmeny kvasinek Candida albicans. Narušuje strukturu buněčné stěny kvasinek.
Zdroj: Gudmundur Bergsson, et. Al.: In Vitro Killing of Candida albicans by fatty acids and Monoglycerides; Antimic. Agents and chemotherapy; Vol 45, Nov. 2001

Jak se liší kokokosové oleje, jak si jej vybrat? 

menšíDůležitá je u kokosového oleje kvalit. V případě dobrého zpracování je zdraví prospěšný, v případě špatného zpracování může být i nezdravý. Mnozí výživoví poradci nedoporučují kokosový olej, protože obsahuje nasycené mastné kyseliny. Těm se v odborných kruzích říká tzv. nezdravé tuky – obsahují je ve velkém např. sádlo, máslo, mléčné výrobky a ostatní živočišné potraviny. Vědecké studie ale kokosový olej očistily, prokázaly jeho škodlivost jen v případě, že se jedná o jeho rafinovanou / částečně ztuženou formu. Kosový olej musí být panenský, za studena lisovaný. A díky obsahu prospěšných látek a absenci škodlivých látek doporučuji také kokosový olej z ekologického zemědělství (tj. s ochrannou známkou Bio).
Kokosový olej je také výborný jako kosmetika např. po koupeli, nebo pro ústní hygienu (válet v ústech 20 min).

Mgr. Pavla Široká, výživová poradkyně, příroní léčba nemocí, autorka webu