Přijímáme online platby

Loga kreditních karet


Vitamíny a minerály - jak je účinně dodat?

Proč nám dnes vitamíny a minerály chybí?

Důvodem proč nám dnes vitamíny a minerály chybí i v základních potravinách (nezpracovaných) jsou hlavně velké změny v zemědělství. Během průmyslové revoluce se začala rozvíjet chemicky syntetizovaná hnojiva. V roce 1913 (což je cca jen 100 let) začala být syntetická hnojiva vyráběna Tabulka-ztrát-minerálů-z-ovoce-zeleninykomerčně. Dochází tak k tomu, že půdy jsou živeny hlavně hnojivy dusík, fosfor, draslík (NPK), ale rostliny potřebují pro svůj život mnohem více minerálů a mikroprvků. Dochází tak k přerušení koloběhu, kdy z půdy pořád odnášíme živiny pryč – rostliny sklidíme, ale navrátíme zpět jen některé živiny. Je tedy logické, že PŮDY jsou čím dál chudší a tímpádem i chudší všechny POTRAVINY . Proto vznikl tak obrovský trh s potravinovými doplňky, protože logicky lidem látek ve výživě ubývá. Mnoho půd je dnes poškozeno natolik, že je lze obnovit jen částečně. Bližní informace viz: Tabulka nedostatků látek v ovoci a zelenině.

Projevy nedostatků látek

Nedostatky vitamínů a minerálů častými příčinami většiny zdravotních problémů. Tělo je velká chemická továrna a každá buňka, orgán, každý enzym, každý hormon tělo nevyrobí, pokud nemá stavební kameny. Když bychom byli bez těchto látek úplně, znamenalo by to smrt. Úplně nám, ale látky nechybí. Tělo se při velkém nedostatku snaží nějak přežít - my to cítíme jako nějakou nemoc nebo neduh. Pokud nemáte žádné zdravotní problémy, nejčastěji poznáte nedostatek látek nehtům, vlasům a kůži. Na nehtech se to projevuje zvýšenou lámavostí, loupáním, jemnými rýhami , bilými skvrnami a také chybějícími měsíčky (na ostatních prstech by měly být takové jako např. na palci). U vlasů jsou to nekvalitní vlasy a jejich zvýšená míra vypadávání. Dále na kůži je to suchost kůže nebo různé kožní vyrážky, ekzémy, akné. 

Jak nejúčinněji dodávat vitamíny a minerály?

S jednotlivými způsoby jak dodávat minerály a vitamíny máme obrovské zkušenosti díky mé několikaleté poradenské praxi (poradenství výživy a přírodní léčby nemocí).

1. Dodání látek správnou skladbou stravy

detoxikaceNejjednodušší odpovědí, kterou by vám dal výživový poradce bez patřičných zkušeností z praxe, je upravte si skladbu jídelníčku a
minerálů budete mít dostatek ze stravy. Bohužel to už není dnes pravda (to by byla pravda před více než 100 – 200 lety před průmyslovou revolucí. Správná skladba stravy vám pomůže látky zvýšit, ale ne je dostat až na optimum. Největšího obsahu látek ve stravě docílíte, když budete dbát na to abyste měli kvalitní zdroje potravin - např. BIO, doma vypěstované, hnojené kompostem nebo hnojem. A zároveň když se přiblížíte co nejvíce k rosltinné stravě, která má mnohem širší spektrum a
obsah látek, které tělo denně potřebuje přijímat. Největšího obsahu látek má vyvážená veganská strava s dostatkem syrové (raw stravy). Studie, kde se porovnávaly nendostatky látek lidí kteří jsou na veganské stravě a lidí na běžné stravě, vegansky se stravující měli menší nedostatky látek, než stravující se běžně (bohužel v mediích se tvrdí pravý opak, díky živočišnému průmyslu).

Na dodání látek stravou doporučujeme:

  • Jíst různé druhy obilovin a celozrné potraviny - jáhly, amarant, žito, oves, ječné kroupy, quinou
  • Oříšky či oříšková másla - obsahují velké množství minerálů, dále nejvíce minerálů obsahují mořské řasy, chuťově se nám nejvíce osvědčila mořská řasa Dulse
  • Biopotraviny, které jsou přirozeně hnojené
  • Vynechat či živočišné produkty - živočišné produkty neobsahují ochranné látky - např. vlákninu, vitamín C, antioxidanty. Naopak obsahují látky, které našemu zdraví škodí - nasycené tuky, cholesterol. Platí to jak u masa a mléčných výrobků tak u vajec, V posledních letech díky velkochovům začali jíst mnoho masa, běžně klienti jedí maso několikrát týdnně. Vědecké studie o výživě se schodují na tom, že nejlépe se tělo chová při čistě rostliné - veganské stravě (zde najdete vědecké studie, důkazy o této problematice naleznete), tedy je důležité se této stravě co nejvíce přiblížit. Pokud si chcete ve stravě ponechat maso, je důležité abyste jej nejedli více než 1x týdně či nejlépe 1x za 14 dní. 
  • Zařaďte do stravy dostatek syrových potravin (nevařených)

2. Dodání látek superpotravinami

rakytníkZ praxe se nám dodání látek superpotravinami nejvíce osvědčil. Např. ani po dlouhodobém (1 – 3 roky) ozdravení stravy (zařazení domácí a bio zeleniny a ovoce, zeleninových šťáv, upravení skladby stravy) se zdravotní problémy nezlepšily tolik jako po zařazení produktů ze superpotravin. Např. u ekzému na celém těle po 3 letech změny stravy došlo jen k 10 – 20 % zlepšení. Ale při zařazení superpotravin na 1 rok do již upravené stravy, ekzém na konci prvního roku úplně vymizel.
Dodání látek superpotravinami je pro tělo nejpřirozenější – jde vlastně o organickou formu minerálů a látky jsou v přirozených vazbách. Superpotraviny se vyznačují tím, že dokáží z půdy či vody načerpat mnohem více látek než běžná zelenina a ovoce a také je mnoho z nich má výjimečné léčivé účinky na nemoci. Vstřebatelnost je 90 – 100 %

Ze superpotravin doporučujeme:

  • Chlorella - velký obsah minerálů (především železa a zinku, které často chybí lidem s kožními chorobami a těhotným a kojícím ženám)
  • Noni - ovoce noni je výborný zdroj enzymů a antioxidantů, výbrorně tedy doplňuje chlorellu. Noni má díky vědeckým studiím asi 200 účinků - kromě vážných diagnoz jako je rakovina (má protirakovinný účinek) pohámá také na zlepšení nálady, dodání energi
  • Zelený ječmen - nejlepší zdroj enzymů (21 druhů). Enzymy umožňují chemické reakce v těle, pomáhají zabudovat minerály do buněk. Proto je výroborná kombinace ječmene a chlorelly.
  • Rakytník - výborný zdroj vitamínu C, obsahuje 25 x více vitamínu C než pomeranče
  • Kelp, dulse řasy - výborný zdroj minerálů, jeden z nejlepší zdrojů jódu

3. Chelátové minerály a dobře vstřebatelné vitamíny

Chelátové minerály mají vstřebatelnost 40 – 60 %, ty bych doporučila hned na druhém místě po superpotravinách. Protože především mutlitivamíny a multiminerály můžeme dodat několik látek najednou. Doporučila si jimi udělat kůru 1 – 3x do roka.

Z chelátových minerálů doporučujeme:

Tip: Co bychom nejvíce doporučili?

menšíObecně bychom nejvíce doporučili kombinaci superpotravin a kvalitní stravy. Doplňky doporučuji v případě, že jste nemocní, nebo se necítíte dobře. Superpotraviny doporučuji dodávat dlouhodobě, zařaďte je do stravy je to prostě kvalitní jídlo a nedá se jím předávkovat. Tělo se postupně posouvá, dodání látek není záležitostí měsíce ale měsíců. U zdravotních problémů, nebo u neduhů (necítíte se dobře) jezte superpotraviny minimálně jeden rok).

Pokud si nedokážete vybrat co do stravy zařadit, poradím vám co jsem vybrala já pro svou rodinu. Nějčastěji jíme tyto potraviny bohaté na nutriční látky: Ze superpotravin jíme Chlorellu a Noni. Byli jsme překvapeni, jak noni výborně zabírá na imunitu (ještě lépe než chlorella). Dále bych doporučuila do stravy zařadit mořskou řasu Dulse, která je bohatá na minerální lákty a jód a také zařadit každý den hrst kvalitních ořechů (nesolených). 

Mgr. Pavla Široká, poradkyně výživy a přírodní léčby